Lahana turşusu bağırsakları temizler : Yediğinizde ne oluyor ?

Halk arasında şöyle denir: “Lahana turşusu bağırsakları temizler.” Peki bu tam olarak ne anlama geliyor ve gerçekte ne kadar doğru?

Lahana turşusunun bağırsaklar için bu kadar faydalı olmasının nedeni budur:

Probiyotik ve lif bakımından zengin özelliklerinin yanı sıra lahana turşusu da C ve K vitaminleri, demir ve manganez kaynağıdır . Bu besinler genel sağlığa katkıda bulunur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Düşük kalori yoğunluğu ve yüksek besin içeriği, lahana turşusunu sağlıklı beslenme için ideal bir besin haline getiriyor.

Ancak lahana turşusunun bağırsaklar üzerinde özel bir etkisi vardır. Lahana turşusu yediğinizde vücudunuza şunlar olur:

1. Probiyotik etkisi vardır
Lahana turşusu, fermantasyon sürecinden kaynaklanan probiyotik bakteriler açısından zengindir. Bu mikroorganizmalar sağlıklı bir bağırsak mikrobiyomunu destekler. İyi bir sindirim ve bağışıklık sistemi için gereklidir. Probiyotik bakteriler zararlı bakterilerle savaşmaya ve bağırsaklardaki dengeyi korumaya yardımcı olabilir.

2. Lahana turşusu sindirimi artırır
Lahana turşusundaki lif Bağırsak hareketini destekler , dolayısıyla kabızlığı önleyebilir. Düzenli sindirim yoluyla toksinler ve toksinler atılır, böylece bağırsaklar temizlenir.

3. İnflamasyonu azaltır
Lahana turşusu ayrıca anti-inflamatuar etkiye sahip olabilen Antioksidanlar da içerir. Gastrointestinal sistem iltihabı ishal, şişkinlik ve kabızlık gibi çeşitli semptomlara yol açabilir. Lahana turşusu bu semptomları hafifletebilir ve iltihabı azaltabilir.

Lahana turşusunun bağırsakları “temizleyip temizlemediği” sorusu, eğer “temizlik” sağlıklı bağırsak florasını teşvik etmek, sindirimi desteklemek ve iltihabı azaltmak anlamına geliyorsa olumlu cevap verilebilir.

Bağırsaklar için lahana turşusu: Bu şekilde hazırlanır

Lahana turşusu, Laktik asit fermantasyonu işlemiyle yapılır. Taze beyaz lahana, tuz ilave edilerek fermente edilir. Taze beyaz lahana önce iyice yıkanır ve kıyılır veya ince dilimler halinde kesilir. Daha sonra bu şeritlere tuz serpilir. Kesin miktar değişir, ancak genellikle sebze ağırlığının yüzde 1,5 ila 2’si arasındadır. Tuz, bitki hücrelerinden suyun uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Lahananın iyice yoğrulması ve preslenmesiyle bu süreç hızlandırılır ve suyunun çıkmasıyla fermantasyon için ideal bir ortam oluşturulur.

Tuzlanmış ve yoğrulmuş lahana daha sonra tamamen kendi suyuyla kaplanacak şekilde bir fermantasyon kabına dökülür. Küf oluşumunu önlemek için lahananın fermantasyon süresi boyunca sıvı içerisinde kalması önemlidir . Ayrıca lahananın sıvı içinde kalması için üstüne bir bardak ağırlık da koyabilirsiniz.

İlk olarak kap oda sıcaklığında saklanır. Doğal olarak oluşan laktik asit bakterileri lahanadaki şekeri laktik asite dönüştürür. Bu laktik asit Koruyucu olarak çalışır. Lahana turşusuna tipik ekşi tadını verir. Fermantasyon tamamlandıktan sonra lahana turşusu buzdolabında veya serin bir yerde birkaç ay saklanabilir.

Sonuç: Bağırsaklar için önemli olan sadece lahana turşusu değildir
Ayrıca kimchi, kefir ve yoğurt gibi diğer fermente gıdalar da bağırsaklarda benzer etkiye sahiptir . Bunlar aynı zamanda bağırsak sağlığını destekleyen probiyotik bakterileri de içerir. Tam tahıllar, meyveler ve sebzeler gibi yüksek lifli gıdalar aynı zamanda bağırsak bakterilerini “besleyerek”, sağlıklı sindirimi ve çeşitli bağırsak mikrobiyomunu teşvik ederek bağırsak sağlığını destekler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x