Kılıçdaroğlu’ndan geri adım: Soner Yalçın’ı kastetmedim

CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun belediye başkanları ile yaptığı toplantıda “Bizim parti içinde konuştuğumuz şeylerin bir kısmı tabi ki aramızda kalmalıdır. Ama köşe yazarları üzerinden parti içi meseleler tartıştırılıyor. Ben kimin nereden ne kadar maaş aldığını iyi biliyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Bu sözleri üzerine gazeteci Murat Ağırel’e demeç veren Kılıçdaroğlu Odatv’ye çamur atmaya çalışmış CHP lideri, “Odatv’nin geliri nereden onu sorun? Odatv’den Barışlar niye ayrıldı. Müyesser Yıldız niye ayrıldı. Ben de biliyorum siz de biliyorsunuz. Eskiden Odatv’yi izlerdim bakardım yaklaşık 6 aydır siteyi bile açmıyorum. Çünkü güvenmiyorum yani güvenmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu söz konusu açıklamaları yapmayınca Odatv İmtiyaz Sahibi Soner Yalçın, Kemal Kılıçdaroğlu’na 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

Avukat Feza Yalçın tarafından hazırlanan söz konusu dava dilekçesinde, “Davalının gerçek olmayan iddialar ile müvekkillerimin kişilik haklarına itibarlarına ağır hakaret ve iftirada bulunması neticesinde TMK m.24 ve TTK m.54 hükümlerini ihlal etmesi, TBK m.49, 57 ve 58/1 hükümleri gereğince manevi tazminat talebi” dile getirildi.

GERİ ADIM ATTI

Kılıçdaroğlu avukatları aracılığıyla davanın görüldüğü İstanbul 14 Asliye Hukuk Mahkemesine ilettiği ve dava dosyasına giren cevap dilekçesinde Odatv’ye ve İmtiyaz Sahibi Soner Yalçın’a yönelik iddialarında geri adım attı. Söz konusu dilekçede şu ifadelere yer verildi:

“Dava konusu açıklamaların kişilik haklarını zedeleyici kapsamda görülme olasılığı olmamakla birlikte genel kapsamlı olması nedeniyle matufiyet unsurunun oluşmadığı açık bir gerçektir. Davacılardan Soner Yalçın’a yönelik olarak hiçbir değerlendirmede bulunulmamış olduğu yapılacak basit bir inceleme ile anlaşılacak niteliktedir. TMK 23-25. Maddelerinde düzenlenen kişilik hakları korunması ile ilgili yasal düzenlemeye göre kişilik hakları kişiye sıkı sıkıya bağlı olan haklardandır. Odatv’ye yöneltilen eleştirilen değerlendirmeler nedeniyle imtiyaz sahibi ve tüzel kişi temsilcisi Soner Yalçın’ın da kişilik haklarının zedelendiği iddiası ortaya atılamayacaktır. Bu çerçevede Soner Yalçın yönünden hiçbir şekilde matufiyet unsuru oluşmadığı dikkate alınarak davanın mutlak olarak reddi gerekecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x