İddia: İsrail istihbaratı, Tel Aviv yönetimini defalarca uyardı

İsrail medyası, askeri istihbarat biriminin, geçen yıl Hamas’ın saldırı düzenleme ihtimaline ilişkin 4 uyarı mektubu gönderdiğini ancak siyasi kademenin bunları göz ardı edip görmezden geldiğini ileri sürdü. İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberinde, “Geçen yıl, Askeri İstihbarat Birimi’nden sonuncusu temmuz ayında olmak üzere 4 uyarı mektubu gönderildi ancak bu mektuplar siyasi kademe tarafından göz ardı edildi ve şüpheyle karşılandı” ifadesi kullanıldı.

AA’nın aktardığına göre haberde, Askeri İstihbarat Birimi Araştırma Dairesi Başkanı Tuğgeneral Amit Saar’ın Hamas’ın saldırılarının hemen öncesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya göndermeyi planladığı, “Hamas’ın geniş çaplı bir saldırı düzenleme ihtimaline karşı uyarıda bulunduğu” bir mektup yazdığı belirtildi.

‘İSRAİL’E SALDIRMAK İÇİN FIRSAT ARIYORLAR’

Askeri İstihbarat Birimi’nın elde ettiği bilgilere göre mektupta, “İran, Hamas ve Hizbullah’ın İsrail’e saldırmak için bir fırsat aradığı” uyarısına yer verildi. Mektupta, “İran eksenindeki üst düzey kişilerin İsrail’e saldırma ve ölümcül bir zarar verme zamanının geldiği konusunda baskı yaptığı” öne sürüldü.

Saar’ın uyarı mektubunu, İsrail Askeri İstihbarat Şefi Aharon Haliva ve Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi’ye ilettiği, onların Saar’a mektubu Netanyahu’ya göndermesi talimatı verdiğine dikkati çekildi. Haberde, Saar’ın mektubunu 7-8 Ekim 2023’teki bayramı sonrasında Netanyahu ve kabineye göndermeyi planladığı ancak Hamas’ın saldırılarının daha önce gerçekleştiği belirtildi.

ATEŞKESTE SON DURUM

Öte yandan Hamas, İsrail’in Gazze Şeridi’nde yürüttüğü savaşın kapsamlı şekilde durdurulmasını sağlayacak bir anlaşmaya varmak için müzakerelere devam edeceğini bildirdi. Hamas’tan yapılan yazılı açıklamada, “Hamas, halkımıza yönelik saldırıların kapsamlı bir şekilde durdurulmasını sağlayacak bir anlaşmaya varmak için gereken esnekliği gösterdi. Ancak işgal devleti (İsrail), kalıcı ateşkes, yerinden edilenlerin geri dönüşü, Gazze Şeridi’nden çekilme ve halkımızın ihtiyaçlarının karşılanması gibi konularda anlaşmanın öngördüğü şartlardan kaçınıyor” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Hamas’ın arabulucular üzerinden müzakerelere devam edeceği vurgulandı. ABD Başkanı Joe Biden, dün, Gazze Şeridi’nde olası bir ateşkes anlaşmasının Hamas’a bağlı olduğunu söylemişti.

İsrail’in “Kanal 13” televizyonu dün İsrailli bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Tel Aviv yönetiminin Gazze’de ateşkes ve esir takası konusundaki teklifinin iletildiğini ve Hamas’tan cevap beklendiğini belirtmişti. BKahire’de yürütülen görüşmelerin “çöktüğü” şeklindeki haberlere karşılık, “Durumda bir değişiklik yok.” açıklamasıyla sürecin devam ettiği teyit edilmişti.

Ne olmuştu?

Tel Aviv yönetimi ile Hamas arasında, esir takası mutabakatı kapsamında Mısır’ın başkenti Kahire’de 13 Şubat’ta toplantı yapılmıştı. Daha sonra bu müzakereler Fransa’nın başkenti Paris’te devam etmişti. Paris müzakereleri, Mossad Başkanı David Barnea başkanlığındaki İsrail heyeti, CIA Direktörü William (Bill) Burns, Katar Başbakanı Muhammed bin Abdurrahman Al Sani, Mısır İstihbarat Şefi Abbas Kemal ve Hamas heyetinin katılımıyla 24 Şubat’ta sonlanmıştı.

Mısır basını son olarak, 3 Mart’ta Kahire’de Mısır, Katar, Hamas ve ABD’nin katılımıyla müzakerelerin başladığını duyurmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x